محتویات درون کپسول آتش نشانی چیست؟

محتویات درون کپسول آتش نشانی چیست؟


محتویات درون کپسول آتش نشانی چیست؟

از مواد تشکیل دهنده‌ی پودری ، برای خاموش کردن آتش استفاده می‌شود. یکی از راه‌های خاموش کردن آتش ، جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش است. برای جلوگیری از رسیدن اکسیژن و حذف آن ، باید از پودر خاموش کننده‌ی موجود در کپسول‌های آتش نشانی استفاده کرد. این پودرها ، انواع مختلفی دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی محتویات درون کپسول آتش نشانی بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع خاموش کننده‌های پودری
خاموش کننده‌های پودری بر اساس نوع ، به دو گروه تقسیم می‌شوند :

1) پودر شیمیایی

2) پودر خشک

در ادامه به شرح کامل هر یک می‌پردازیم.

پودر شیمیایی : این ماده ، گرد یا پودر بسیار نرمی است و از ترکیب یک یا چند ماده‌ی شیمیایی و برخی افزودنی‌ها ، به وجود آمده است. از این مواد افزودنی ، جهت مقاومت در برابر چسبیدگی به وجود آمده در اثر جذب رطوبت یا گرما ، استفاده می‌شود.

انواع پودر خاموش کننده : پودرهای خاموش کننده ، بر اساس ماده‌ی اصلی موجود در آن‌ها و این که برای مهار چه حریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد ؛ به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از :

1) پودر بی کربنات سدیم (جوش شیرین)

2) بی کربنات پتاسیم با اوره

3) فسفات آمونیوم

4) کلرید پتاسیم

5) مانکس

6) بی کربنات پتاسیم

در ادامه به شرح هر یک می‌پردازیم.

1) پودر بی کربنات سدیم (جوش شیرین) : از این پودر ، برای خاموش کردن آتش‌های نوع B ، C و E استفاده می‌شود. این پودر تا ۹۷ درصد از بی کربنات تشکیل شده است.

2) از پودر بی کربنات سدیم ، بی کربنات پتاسیم با بنیان اوره و کلرید پتاسیم نیز جهت مهار آتش سوزی‌های نوع B ، C و E استفاده می‌شود.

3) فسفات آمونیوم : از این پودر برای مهار آتش سوزی نوع A ، B ، C و همچنین تجهیزات الکتریکی که برق دارد ؛ استفاده می‌شود. نام دیگر این پودر ، پودر چند حالته است.

4) مانکس : این پودر تشکیل شده از اوره و بی کربنات است و نسبت به پودرهای دیگر ، موثرتر عمل می‌کند. این پودر دارای قدرت فراوانی می‌باشد و سازگاری بالایی با کف پروتئینی دارد.

پودر خشک : برخی از افراد ، این پودر را با پودرهای شیمیایی اشتباه می‌گیرند. از این پودر ، برای مهار آتش سوزی نوع D استفاده می‌شود. پودر خشک با توجه به ترکیبات به کار رفته در آن ، انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

انواع مختلف آن شامل خاموش کننده‌های پودری و خاموش کننده‌های دی اکسید کربن می‌باشد.

خاموش کننده‌های پودری : از این نوع خاموش کننده ، جهت خاموش کردن مایعات شعله ور مثل نفت ، روغن و آتش‌های الکتریکی استفاده می‌شود. این نوع خاموش کننده‌ها ، در سایزهای مختلف موجود می‌باشند.

خاموش کننده‌های دی اکسید کربن : در این خاموش کننده ، گاز دی اکسید کربن تحت فشار زیادی به مایع تبدیل شده است و هنگام استفاده به گاز تبدیل می‌شود. سر لوله‌ی این کپسول ، به شکل قیف است و شکل آن دو علت دارد :

1) سبب جلوگیری از سرعت زیاد گاز شده و انبساط آن را فراهم می‌کند.

2) می‌تواند ماده‌ی اطفائی را به راحتی به محل مورد نظر هدایت کند.

سخن پایانی

شرکت فایر فوم لب ، تولید کننده‌ی انواع فوم آتش نشانی ، فوم حفاری ، آنتی فوم ، انواع پپتید ها ، پلی پپتید ها و آمینو اسید در گرید صنعتی و دارویی می‌باشد. این شرکت ، با بهره گیری از سال‌ها تجربه در تولید مواد شیمیایی ، همراه با کادری مجرب و متخصص ، محصولاتی با استانداردهای بین المللی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *