طبقه بندی انواع آتش سوزی

طبقه بندی انواع آتش سوزی


طبقه بندی انواع آتش سوزی

قبل از آن که با انواع مختلف آتش‌سوزی آشنا شوید ؛ لازم است از تعاریف اولیه‌ی  «احتراق و حریق» اطلاع حاصل کنید. احتراق از یک فعل و انفعال شیمیایی سریع تشکیل شده است که همراه با شعله و حرارت می‌باشد. این فعل و انفعالات ، بین اکسیژن و مواد سوختنی انجام می‌گیرد. به حرارت حاصله از این فعل و انفعالات شیمیایی که همراه با آن‌ها نور نیز تولید می‌شود ؛ حریق یا آتش سوزی می‌گویند. آتش‌ سوزی دارای انواع مختلفی است. در این مقاله قصد داریم با انواع مختلف آتش‌ سوزی آشنا شویم. با ما همراه باشید.

مواد خاموش کننده‌ی آتش

این مواد ، در چهار گروه دسته بندی می‌شوند. لازم به ذکر است به منظور افزایش سرعت عمل و افزایش پوشش خاموش کننده‌ها ، می‌توان از دو یا چند عنصر خاموش کننده استفاده کرد. این موارد عبارتند از : مواد سرد کننده آب ، co2 ، مواد خفه کننده ، مواد رقیق کننده ، هوا ، مواد محدود کننده‌ی واکنش‌های زنجیره‌ای شیمیایی

طبقه بندی انواع آتش سوزی

به طور کلی ، آتش‌ها را به پنج طبقه تقسیم می‌کنند که عبارتند از :

طبقه A : این آتش‌ها عموما در اثر سوختن مواد قابل اشتعالی که پس از سوختن از خود خاکستر به جای می‌گذارند ؛ به وجود می‌آید و با آب واکنش شیمیایی خطرناکی ندارند. مانند آتش‌هایی که عامل آن‌ها مواردی مانند کاغذ ، چوب ، پلاستیک و لاستیک هستند. بهترین روش جهت مهار آتش سوزی در این طبقه ، روش خنک کردن است.

طبقه B : آتش‌های این گروه ، آتش‌هایی هستند که از سوختن مایعات قابل اشتعال مثل بنزین و نفت به وجود می‌آیند. این مواد پس از سوختن از خود ، خاکستر به جای نمی‌گذارند. برای مهار این گونه آتش سوزی‌ها ، می‌توان از ماسه‌ی خشک ، پتوی خیس و در سطح وسیع ، از کف استفاده کرد.

طبقه C : این آتش‌ها از سوختن گازهای قابل اشتعال به وجود می‌آیند. مانند گاز طبیعی ، استیلن و … وقتی گاز در هوا منتشر شود هیچ وسیله‌ای برای جلوگیری و کنترل سوختن موجود نمی‌باشد. اما هنگامی که گاز در مخزن باشد اگر آتش‌سوزی اتفاق بیفتد ؛ می‌توان آن را به وسیله‌ی سد کردن و خنک کردن ، تحت کنترل قرار داد. لازم است بدانید در آتش سوزی گازها ، خطر انفجار به مراتب بیشتر است. بنابراین باید پیشگیری را جدی گرفت. در این آتش سوزی باید توجه داشت که اگر قطع برق ممکن نباشد ؛ بهترین خاموش کننده برای این نوع آتش سوزی ، دی اکسید کربن یا پودر شیمیایی خشک می ‌باشد.

طبقه D : این آتش سوزی از سوختن فلزات قابل اشتعال مانند سدیم ، پتاسیم ، منیزیم ، آلومینیوم و … به وجود می‌آید. لازم به ذکر است که برای مهار این نوع آتش سوزی ، نباید از آب یا کف استفاده کرد. زیرا همانطور که می‌دانید ، از واکنش فلزات قابل اشتعال با آب ، هیدروژن تولید شده که بسیار قابل اشتعال است و حریق را شدت می‌دهد.

برای مهار این آتش سوزی از ماسه‌های کاملا خشک و پودر شیمیایی مخصوص فلزات استفاده می‌شود.

طبقه E : این گروه ، آتش‌هایی هستند که ناشی از الکتریسیته می‌باشند. مانند آتش‌سوزی در وسایل برقی مانند دینام موتور ، ژنراتور و … بهترین روش جهت مهار این گونه آتش سوزی ، خفه کردن و قطع کردن اکسیژن است. لازم به ذکر است که در این گروه از آتش سوزی‌ها ، به هیچ عنوان آب قابل استفاده نیست. بهترین کپسول برای مهار این آتش سوزی ، کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن است. لازم به ذکر است که در این آتش سوزی ، از کف نیز نمی‌توان استفاده کرد. برای مهار این آتش سوزی ، از شن ، ماسه یا پتوی خشک می‌توان استفاده کرد.

سخن پایانی

فایر فوم لب ، تولید کننده‌ی انواع فوم آتش نشانی ، فوم حفاری ، آنتی فوم ، انواع پپتید ها ، پلی پپتید ها و آمینو اسید در گرید صنعتی و دارویی می‌باشد. این شرکت ، با بهره گیری از سال‌ها تجربه در تولید مواد شیمیایی ، همراه با کادری مجرب و متخصص ، محصولاتی با استانداردهای بین المللی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *